First United Methodist Church
Monday, October 22, 2018
Open Hearts. Open Minds. Open Doors.

Committees

NOMINATIONS AND LEADERSHIP REPORT TO THE CHURCH CONFERENCE

2018 (See below for prior years) 

                                                             

CHURCH COUNCIL

Chairperson –Brad Hellein (2018)                                      Lay Leader –Melissa Flanders (2015)  

Vice-Chair –                                                                        Staff-Parish Chair-Cindy Volek (2018)

Trustees Chair – Mary Jo Lipski (2017)                              Secretary – Audrey Green

Treasurer – Tim Scaife                                                        Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

Activities Chair – Tim Scaife (2014)                                    Rainbow Road – Mert Hellein (2006)

Nurture, Outreach and Witness Team – Sarah Heckert (2016)                                              

Christian Education Chair – Sue Hankey (2006)                                             

Finance Secretary – Melissa Flanders (2007)                     Finance Committee Chair – John Yankasky

At Large- Jim Ternent (2014)                                               Friday Night Circle—Mary Jo Lipski (2010)

 

STAFF-PARISH RELATIONS (5-9 members) {***Please see note regarding succession of team members}  

Chairperson-Cindy Volek (2018)

                        2018                                                   2019                                                   2020

            Melissa Flanders (Lay Leader)            Janet McKelvey                                     Donna Lazan          

            Kathy Riffer                                          Sarah Heckert (LMAC)                          Bill Lemons

                                                                                                                                      Karen Scaife

                                                                                                                                       Cindy Volek

TRUSTEES (3-9 members)

Chairperson – Mary Jo Lipski (2017)

                        2018                                                               2019                                 2020

            Mary Jo Lipski                                               John Wolfe                           Joe Heckert

            Herb Coggon                                                            Linda Scaife                         Rob Hankey

             Mark Ferguson                   

TRUSTEE SUB-COMMITTEES

Flood Committee Chair –Tim Scaife (2012)   Beautification Committee Chair – Audrey Green (2014)

Flood Control Team

Tim Scaife, Rob Hankey, Joe Heckert, Valerie Kachur, Tony Krozely, Pastor

 

ENDOWMENT COMMITTEE

Chairperson – Laurie Lemons (2014)                              Chair of Trustees – Mary Jo Lipski (2017)

Chair of Finance – John Yankasky                                 Pastor – Wade Berkey

            2018                                                   2019                                                   2020

            Mert Hellein                          Kathy Piechowicz                                 Cindy Volek        

            Carol Wolfe                                                                            

 

FINANCE COMMITTEE

Chairperson – John Yankasky                                Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

Church Council Chair – Brad Hellein                      Lay Member to Annual Conference Alternate –Melissa Flanders

Trustee Chair- Mary Jo Lipski                                 Lay Leader –Melissa Flanders

Financial Secretary – Melissa Flanders                  Treasurer – Tim Scaife

SPRC Chairperson – Cindy Volek                           Pastor – Wade Berkey

           

            2018                                                   2019                                       2020

  Ken Lazan                                            Rich Riffer                       Linda VanSicklin

                                                       Janet McKelvey                       Joe Bowser

           

AUDITORS:  Melissa Flanders, Karen Scaife, Brenda Beers

 

 

NOMINATIONS AND LEADERSHIP DEVELOPMENT

             (No more than 9 members)  {***Please see note regarding succession of team members}

Chairperson – Pastor, Wade Berkey                 Secretary –

Lay Leader – Melissa Flanders

            2018                                                   2019                                       2020

                                                            Kathy Coleman                    Carolyn Gallaher

                                                            Sue Hankey                         

                                                            Dennis Hoffman                 

                                                            Kim Yankasky

                                                                                                                                                                                                                                                                              

NURTURE, OUTREACH AND WITNESS TEAM                                           

Chairperson – Sarah Heckert (2016)                                           Camping-Sally Felton

Missions –Sally Felton (2018)                                                      Rainbow Road--Mert Hellein

S.I.F.T. - Sally Felton                                                                    Hospitality Team – Sandy Scherf(2009)

Membership Secretary—Audrey Green (2011)                            Funeral Coordinator-Karen Scaife

Fellowship Team –Brenda Beers                                                 Web Site – Sue Hankey (2017)

At Large: Merissa Smith (2012)                                                   Caring Friends—

                                                                                                     Pastor-Wade Berkey

 

Caring Friends Team

Sally Felton, Bonnie Ferguson, Mary Jane Luke, Janet McKelvey, Kathy Riffer

 

Fellowship Team

Brenda Beers, Audrey Green, Mert Hellein, Valerie Kachur

 

WORSHIP TEAM                                                                                       

Chairperson --

            Lay Leader –Melissa Flanders                                    Accompanist—Emily King

            Communion Stewards –Pam Coggon (2010)             Usher Team –  

            Audio/Visual – John Yankasky                                   Choir Director – Emily King

            Acolytes –                                                                   Nursery – Linda Powell

Communion Stewards

Pam Coggon, Sally Felton, Melissa Flanders, Carol Thomas

 

CHRISTIAN EDUCATION                                                            

Chairperson-- Sue Hankey (2006)                                   Children’s Church—Carolyn Gallaher

Children Coordinator – Sue Hankey                                Youth Coordinator –

Vacation Bible School –Sue Hankey, Audrey Green       Patton Scholarship—Carolyn Gallaher (2011)

Sunday School Teachers – Sue Hankey, Jim Ternent, Kelly Hoffman, Melissa Flanders,  Brad Hellein, Audrey Green                                

At Large Members – Merissa Smith, Cindy Volek, Mary Jo Lipski

 

Patton Scholarship Team

Carolyn Gallaher, Janet McKelvey, Kim Yankasky, Pastor

                                                                                     

RAINBOW ROAD ADVISORY BOARD

Chairperson- Mert Hellein

Registrar – Linda Scaife                                         Treasurer – Melissa Flanders (2017)

Brenda Beers, Kelly Hoffman, Suzanne Hogamier, Janine Muir, Merissa Smith, Becky Zelinski, Sally Krozely, Brenda Buzzinotti

Ex-Officio Members – Loretta Slease, Cristine Paolino, Kim Yankasky

 

ACTIVITIES COMMITTEE

Chairperson – Tim Scaife (2014)

Sally & Tony Krozely, June Pollard, Tim & Linda Scaife, Joe Bowser, Dan Wolfe, Terri Crouse, Jim Ternent

 

ART SHOW COMMITTEE

Chairperson – Melissa Flanders

            Penny Ashley, Sally Felton, Audrey Green, Sue Hankey, Laurie Lemons, Janet McKelvey,  June Pollard, Linda Scaife, Lynn Toth, Kim Yankasky

 

 

CHURCH HISTORIAN (On Church Council?

Joe Bowser

 

CHURCH PHOTOGRAPHER--

 

 

LIBRARIAN—Carol Wolfe (2011)

 

  

* indicates new member for the current year.

 

Prior Year Committee lists
 2017 Committees
 2016 Committees