First United Methodist Church
Friday, August 18, 2017
Open Hearts. Open Minds. Open Doors.

2016 committees

 
 
 

NOMINATIONS AND PERSONNEL REPORT TO THE CHURCH CONFERENCE

FOR 2016

REQUIRED COMMITTEES

CHURCH COUNCIL

Chairperson – Brad Hellein (2011) Lay Leader –Melissa Flanders (2015)

Vice-Chair – Pat Wolfe (2011) Staff-Parish Chair-Cindy Volek (2015)

Trustees Chair – Joe Bowser (2011) Secretary – Audrey Green

Treasurer – Tim Scaife Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

UMMEN - UMWomen –

Youth – Rainbow Road – Mert Hellein (2006)

Activities Chair – Tim Scaife (2014) Worship Chair –

Nurture, Outreach and Witness Team – Sarah Heckert (2016)

Christian Education Chair – Sue Hankey (2006) Finance Committee Chair – John Yankasky

Finance Secretary – Melissa Flanders (2007) Friday Night Circle—Mary Jo Lipski (2010)

At Large- Jim Ternent (2014)

 

STAFF-PARISH RELATIONS (5-9 members—shall not succeed themselves)

Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert Lay Leader – Melissa Flanders 2016 2017 2018

Cindy Volek-Chair Melissa Flanders *Kathy Riffer

Donna Fox Dennis Hoffman

Bill Lemons

 

TRUSTEES (3-9 members—may succeed themselves)

Chairperson –

2016 2017 2018

Joe Heckert Dan Wolfe *Mary Jo Lipski

Joe Bowser Linda Scaife *Herb Coggon

Jim Scaife *Mark Ferguson

TRUSTEE SUB-COMMITTEES

Flood Committee Chair –Tim Scaife (2012) Beautification Committee Chair – Audrey Green (2014)

 

FINANCE COMMITTEE (at large may be any number or no number)

Chairperson – John Yankasky Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

Church Council Chair – Brad Hellein Lay Member to Annual Conference Alternate –Brad Hellein

Trustee Rep. – Lay Leader –Melissa Flanders

Financial Secretary – Melissa Flanders Treasurer – Tim Scaife

Endowment Chair – Laurie Lemons Pastor – Wade Berkey

2016 2017 2018

Dennis Hoffman Scott Hogamier

Brenda Beers Keith Williamson

AUDITORS: Melissa Flanders, Karen Scaife

 

LAY LEADERSHIP (membership is no more than nine—shall not succeed themselves)

Chairperson – Pastor, Wade Berkey Secretary –

Lay Leader – Melissa Flanders

2016 2017 2018

Bonnie Bowser Janine Muir

Laurie Lemons

DISTRICT CONFERENCE REPRESENTATIVES -Sarah Heckert, Pat Wolfe (2014)

 

 

                                                       LOCAL CHURCH COMMITTEES

 


NURTURE, OUTREACH AND WITNESS TEAM

(Care for the spiritual growth and nurture of the congregation. All evangelism and mission outreach, publicity, welcoming ministries)

Chairperson – Sarah Heckert (2016)

Missions –Janet McKelvey (2012) Rainbow Road--Mert Hellein

S.I.F.T. - Sally Felton Hospitality Team – Sandy Scherf (2009)

Shut-ins—Kathy Coleman (2014) Camping --Sally Felton (2011)

Membership Secretary—Audrey Green (2011) Funeral Coordinator-Lynn Toth

Fellowship Team – Kim Yankasky & Brenda Beers Web Site – Bob Schaeffer (2009)

At Large: Merissa Smith (2012) & Karen Scaife (2016)

 

WORSHIP

(Work with Pastor on all planning to make worship special – holidays, special events, summer etc. including music plans.)

Chairperson --

Lay Leader –Melissa Flanders Organist –

Communion Stewards –Pam Coggon (2010) Head Usher – Carol Wolfe

Audio/Visual – John Yankasky Choir Director – Barb Gaughan (2006)

Acolytes – Kelly Hoffman (2011) Nursery – Linda Powell

 

CHRISTIAN EDUCATION

(Coordinate all aspects of Christian education in the church)

Chairperson/Sunday School Superintendent – Sue Hankey (2006)

Children Coordinator – Sue Hankey Youth Coordinator –

Vacation Bible School – Patton Scholarship—Carolyn Gallaher (2011)

Sunday School Teachers – Sue Hankey, Jim Ternent, Kelly Hoffman, Melissa Flanders,

Brad Hellein, Audrey Green

At Large Members – Cindy Volek, Mary Jo Lipski, Pat Wolfe

RAINBOW ROAD ADVISORY BOARD

Brenda Beers, Mert Hellein, Kelly Hoffman, Suzanne Hogamier, Janine Muir, Merissa Smith, Becky Zielinski, Pastor

Registrar – Linda Scaife Treasurer – Sally Krozely

Ex-Officio Members – Barb Gaughan, Loretta Slease, Brenda Buzzinotti, Kim Yankasky

 

ACTIVITIES COMMITTEE

Chairperson – Tim Scaife (2014)

Sally & Tony Krozely, June Pollard, Tim & Linda Scaife, Joe Bowser, Dan Wolfe, Glenn Krozely, Terri Crouse, Jim Ternent, Lynn Toth

 

ART SHOW COMMITTEE

Chairperson – Melissa Flanders

Penny Ashley, Sally Felton, Audrey Green, Sue Hankey, Laurie Lemons, Janet McKelvey, June Pollard, Linda Scaife, Lynn Toth, Kim Yankasky

ENDOWMENT COMMITTEE

Chairperson – *Laurie Lemons (2014) Chair of Trustees –

Chair of Finance – John Yankasky Pastor – Wade Berkey 2016 2017 2018

Ken Pierson Mert Hellein

Laurie Lemons Kathy Piechowicz

 

CHURCH HISTORIAN (On Church Council?)

Alice Ternent

 

CAMPING TEAM (Coordinates all camping activities in the Church, Summer Camps, Retreats etc)

Chair: Sally Felton

Joe Heckert, Laurie Lemons, Greg Lemons, Janet McKelvey, Mark & Christine Porter, Brandon Schrecengost

 

HOSPITALITY TEAM (Intentionally plan ways to make people feel welcome when they come to First Church,)

Sandy Scherf

 

AUDIO VISUAL

John Yankasky

 

COMMUNION STEWARDS—Pam Coggon (2010)

Pam Coggon, Sally Felton, Melissa Flanders, Karen Scaife, Carol Thomas

 

FLOOD CONTROL COMMITTEE

Chairperson – Tim Scaife

Wade Berkey, Rob Hankey, Joe Heckert, Valerie Kachur, Tony Krozely, Bob Schaeffer, Tom Stitt

 

PATTON SCHOLARSHIP COMMITTEE

Kim Yankasky, Janet McKelvey, Carolyn Gallaher, Pastor

 

FELLOWSHIP TEAM

Kim Yankasky, Carol Thomas, Ruth Stubbs, Barb Gaughan, Audrey Green, Mert Hellein, Brenda Beers

 

CARING FRIENDS MEMBERS

Kathy Coleman, Bonnie Ferguson, Barb Gaughan, Mary Jane Luke, Janet McKelvey, Chris Porter, Kathy Riffer, Ruth Stubbs

 

CHURCH PHOTOGRAPHER--

 

LIBRARIAN—Carol Wolfe (2011)

 

200th ANNIVERSARY TEAM

Chairperson—Joe Bowser

Joe Bowser, Ken Pierson, Sue Hankey, Bob Schaeffer, Audrey Green, Wade Berkey, Kim Yankasky, Carol Wolfe, Donna Fox, Karen Scaife

 

 

* indicates new member for the current year.