First United Methodist Church
Saturday, February 23, 2019
Open Hearts. Open Minds. Open Doors.

Committees

NOMINATIONS AND LEADERSHIP REPORT TO THE CHURCH CONFERENCE

2019 (See below for prior years) 

                                                             

CHURCH COUNCIL

Chairperson –Brad Hellein (2021)                                      Lay Leader –Melissa Flanders

Vice-Chair –                                                                        Staff-Parish Chair-Cindy Volek (2020)

Trustees Chair – Mary Jo Lipski (2021)                              Secretary – Audrey Green

Treasurer – Tim Scaife                                                        Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

Activities Chair – Tim Scaife                                               Rainbow Road – Mert Hellein

Nurture, Outreach and Witness Team – Sarah Heckert                                            

Christian Education Chair – Sue Hankey                                            

Finance Secretary – Melissa Flanders                              Finance Committee Chair – John Yankasky

At Large- Jim Ternent                                              Friday Night Circle—Mary Jo Lipski  

 

STAFF-PARISH RELATIONS (5-9 members) {***Please see note regarding succession of team members}  

                        2019                                                   2020                                                   2021

            Janet McKelvey                                   Donna Lazan                                        Kim Yankasky               

          Sarah Heckert (LMAC)                        Bill Lemons

                                                                      Karen Scaife

                                                                      Cindy Volek (Chair)

                 

TRUSTEES (3-9 members)

                        2019                                                   2020                                     2021

                     John Wolfe                                      Joe Heckert                          Joe Bowser

                    Linda Scaife                                      Rob Hankey                         Herb Coggon

                    Jim Scaife                                                                                      Mary Jo Lipski (Chair)                 

TRUSTEE SUB-COMMITTEES

Flood Committee Chair –Tim Scaife   Beautification Committee Chair – Audrey Green 

Flood Control Team

Tim Scaife, Rob Hankey, Joe Heckert, Valerie Kachur, Pastor, Sue Hankey, Kim Yankasky, John Yankasky

 

ENDOWMENT COMMITTEE

Chairperson – Laurie Lemons                             Chair of Trustees – Mary Jo Lipski

Chair of Finance – John Yankasky                      Pastor – Deb Kociba

            2019                                                 2020                                                  2021

           Kathy Piechowicz                         Cindy Volek                                        Kathy Coleman

FINANCE COMMITTEE

Chairperson – John Yankasky                                Lay Member to Annual Conference – Sarah Heckert

Church Council Chair – Brad Hellein                      Lay Equalizer Delegate –Melissa Flanders

Trustee Chair- Mary Jo Lipski                                 Lay Leader –Melissa Flanders

Financial Secretary – Melissa Flanders                  Treasurer – Tim Scaife

SPRC Chairperson – Cindy Volek                           Pastor – Deb Kociban

           

            2019                                             2020                                     2021

      Rich Riffer                                        Linda VanSicklin                    Ken Lazan

                                                               Janet McKelvey                    Mark Ferguson

                                                               Joe Bowser

           

AUDITORS:  Melissa Flanders, Karen Scaife, Brenda Beers

 

 

NOMINATIONS AND LEADERSHIP DEVELOPMENT

             (No more than 9 members)  {***Please see note regarding succession of team members}

Chairperson – Pastor, Deb Kociban                 Lay Leader – Melissa Flanders

 

2019 2020 2021
Kathy Coleman Carolyn Gallaher Marlene Colville
Sue Hankey    
Dennis Hoffman    
Kim Yankasky    

                                                                                                                                                                                                                                                                              

NURTURE, OUTREACH AND WITNESS TEAM                                           

Chairperson – Sarah Heckert                                                      Camping-Sally Felton

Missions –Janet McKelvey                                                           Rainbow Road--Mert Hellein

S.I.F.T. - Sally Felton                                                                    Hospitality Team – Cindy Volek

Membership Secretary—Audrey Green                                       Funeral Coordinator-Karen Scaife

Fellowship Team –Brenda Beers                                                 Web Site – Sue Hankey 

At Large: Merissa Smith                                                             Caring Friends— Kathy Coleman (temp)

                                                                                                     Pastor-Deb Kociban

 

Caring Friends Team

Sally Felton, Bonnie Ferguson, Janet McKelvey, Kathy Riffer, Kathy Coleman

 

Fellowship Team

Brenda Beers, Audrey Green, Mert Hellein, Valerie Kachur, Shannon Yanoschick

 

WORSHIP TEAM                                                                                       

            Lay Leader –Melissa Flanders                                    Accompanist—Emily King

            Communion Stewards –Pam Coggon                       Usher Team –  Donna Lazan

            Audio/Visual – John Yankasky                                   Choir Director – Emily King

            Acolytes – Sue Hankey                                              Nursery – Linda Powell

Communion Stewards

Pam Coggon, , Melissa Flanders, Karen Scaife

 

CHRISTIAN EDUCATION                                                            

Chairperson-- Sue Hankey                                              Children’s Church—Carolyn Gallaher

Children Coordinator – Sue Hankey                                Youth Coordinator –

Vacation Bible School –Sue Hankey, Audrey Green       Patton Scholarship—Carolyn Gallaher  

Sunday School Teachers – Sue Hankey, Jim Ternent, Kelly Hoffman, Melissa Flanders,  Brad Hellein, Audrey Green                                

At Large Members –  Cindy Volek, Mary Jo Lipski

 

Patton Scholarship Team

Carolyn Gallaher, Janet McKelvey, Kim Yankasky, Pastor

                                                                                     

RAINBOW ROAD ADVISORY BOARD

Chairperson- Mert Hellein

Registrar – Linda Scaife                                         Treasurer – Melissa Flanders  

Brenda Beers, Kelly Hoffman, Suzanne Hogamier, Janine Muir, Merissa Smith, Becky Zelinski, Sally Krozely, Brenda Buzzinotti

Ex-Officio Members – Kim Yankasky, Diane Thomas, Shari Schrecengost

 

ACTIVITIES COMMITTEE

Chairperson – Tim Scaife 

Sally & Tony Krozely, June Pollard, Tim & Linda Scaife, Joe Bowser, Dan Wolfe, Terri Crouse, Jim Ternent, Larry McKelvey, Melissa Flanders, Gabe Smith, Kim Yankasky

 

ART SHOW COMMITTEE

Chairperson – Melissa Flanders

            Penny Ashley, Sally Felton, Audrey Green, Sue Hankey, Laurie Lemons, Janet McKelvey,  June Pollard, Linda Scaife, Lynn Toth, Kim Yankasky. Beverly Patton

 

 

CHURCH HISTORIAN 

Joe Bowser

 

CHURCH PHOTOGRAPHER--

Lynn Toth

 

LIBRARIAN—Carol Wolfe

 

  

* indicates new member for the current year.

 

Prior Year Committee lists
 2017 Committees
 2016 Committees